środa, 13 maja 2015

Kobiety przedsiębiorcze, łączcie się!

Kobiety przedsiębiorcze, łączcie się!

Jak zachęcić Panie do zakładania własnego biznesu?
Jak dotąd firmy zakładane przez kobiety stanowią mniejszość rynku - jest to około jedna czwarta wszystkich przedsiębiorstw na świecie. Dlaczego tak jest?

Według tegorocznego raportu Deloitte i BIAC “Putting all our Ideas to Work: Women and Enterpreneurship” założyciele firm mają wiele wspólnych cech. Są nimi przede wszystkim dynamizm, kreatywność, wiedza oraz pewność siebie. Oczywiście takie cechy mogą posiadać zarówno mężczyźni jak i kobiety, niestety sprawa nie jest tak prosta na jaką wygląda. Kobiety częściej niż mężczyźni zajmują się domem, opieką nad dziećmi. Jak wykazuja badania 22% pań pracuje mniej niż 40 godzin tygodniowo, u mężczyzn zaś odsetek ten sięga 10 %. 


Prymat technologii


Problemem mogą być również preferencje co do branży. Kobiecy biznes częściej dotyczy handlu detalicznego, mody, edukacji, usług związanych z gospodarstwem domowym czy zdrowia. Inwestorów jednak bardziej interesują oprogramowania, nowe technologie -  a to w większości broszka mężczyzn. 

... ale panie są mniej zadłużoneKobiety maja w niektórych przypadkach przewagę. Zazwyczaj są one bardziej wykształcone (33% właścicielek firm posiada wyższe wykształcenie, u mężczyzn odsetek ten wynosi 27 %). Co ważne kobiety mają również mniejszą tendencję do zadłużania się. Panów, którzy w ostatnich latach nie brali kredytu na rzecz własnej firmy było 20%, a pań – 27% .


Brak kapitału


Według wyników raportu, aż 70% firm z sektora MŚP, prowadzonych przez kobiety, jest niedokapitalizowanych (na łączną kwotę 285 mld dolarów). Jeżeli w ciągu następnych pięciu lat udałoby się wyrównać tę lukę, wzrost gospodarczy w tych krajach za dziesięć lat wzrósłby średnio o 12%!


Wsparcie dla przedsiębiorczości


Kolejną barierą, utrudniającą kobietom efektywne prowadzenie własnego biznesu, jest ich słaba pozycja wśród inwestorów. Zazwyczaj nie są oni przekonani do ich pomysłów. Realizacja wielu przedsięwzięć wymaga zaś posiadania szerokiego grona pośredników. Jeśli jednak inwestorzy nie są chętni do pomocy, kobietom niełatwo jest wprowadzić dany pomysł w życie..

A ponad to...


Do przeszkód w zakładaniu kobiecych biznesów należy również prawo, które w wielu krajach różnicuje kobiety od mężczyzn. Państwa, które chcą, by ich gospodarka dynamicznie się rozwijała, powinny dostrzec więc potencjał kobiet i promować ich przedsiębiorczość. Zmiany powinny nastąpić również w systemach prawnych, które blokują paniom dostęp do awansów. Kluczem do sukcesu jest wprowadzenie bardziej elastycznej polityki finansowej i podatkowej, a także kształcenia i zatrudnienia kobiet.Dlaczego kobiety powinny zakładać własne firmy? 


Ponieważ to często jedyna szansa, aby mogła spełnić swoje aspiracje zawodowe i była w stanie pogodzić życie rodzinne z pracą i karierą. Do takiej decyzji powinny skłaniać panie takie aspekty jak: 


 • niezależność
 • czas dla rodziny
 • większe zarobki
 • rozwój osobistyIm kraj bardziej rozwinięty tym mniejszy odsetek kobiet zajmuje się prowadzeniem własnej działalności. Zwiększa się za to liczba korporacyjnych kobiet-dyrektorów. Morał z tego taki, że rosnąca kobieca przedsiębiorczość w krajach rozwijających się (jak Polska), to stadium przejściowe, wymuszone przez życie w kraju na dorobku.


Być może, gdy Polska będzie przypominać rozwojem bardziej Anglię i Szwecję niż Portugalię, część przedsiębiorczyń zasili szeregi dyrektorów  największych spółkach. W czasie kryzysu, który pokazał, że męska jazda po bandzie nie zawsze przynosi dobre rezultaty, roztropność kobiet może okazać się ich zaletą.
Zatem kobiety do dzieła!
#mBiuro  #Kobiety W Biznesie #Przedsiębiorcze Kobiety #Biurko Dla Mamy


mBiuro wspiera portal  http://www.mamopracuj.pl/21 komentarzy:

 1. Według badań Komisji Europejskiej, w Polsce udział kobiet w zarządach największych spółek wynosi 11,8 procent. Aż co czwarta duża firma ma zarząd składający się wyłącznie z mężczyzn, a w ponad połowie z nich jest tylko jedna kobieta. Powszechnie uważa się, że mężczyzna lepiej się sprawdza na stanowisku managerskim czy dyrektorskim. Natomiast badania pokazują, że kobiety są lepiej zorganizowane i skuteczniej funkcjonują w sferach komunikacji i relacji. Panie mają też wyższe od mężczyzn wyniki w testach IQ (James Flynn) oraz dotyczących kompetencji przywódczych oraz są spokojniejsze w czasie rozmowy o pracę (University of Western Ontario).
  Tradycyjny podział ról już na szczęscie nie istnieje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jestem za większą liczbą kobiet w polityce, w rządzie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Genialny wpis! Właśnie czegoś takiego szukałam :) Uważam, że my kobiety powinnyśmy się trzymać razem. Na stronie https://sente.pl/teneum/handel-i-dystrybucja/podstawowe-informacje/ widziałam ciekawe rozwiązanie, które umożliwia prostą obsługę złożonych procesów handlowych oraz cyfrową transformację handlu. Bardzo interesująca opcja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogólnie jak ja teraz zauważyłem to coraz więcej kobiet zaczyna prowadzić własne firmy i to jest akurat dobre. Zresztą jeśli prowadzimy przedsiębiorstwo to moim zdaniem należy raz na jakiś czas przeprowadzić audyt wewnętrzny. Doskonale go opisano w https://finansowyview.pl/na-czym-polega-audyt-wewnetrzny-kiedy-sie-go-zleca/ i myślę, że należy wiedzieć co on zawiera.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis! Bardzo lubię zaglądać na Twojego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny wpis! Oby jak najwięcej takich.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię przedsiębiorcze Kobiety!

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajny blog, warto tu czasem zajrzeć i się czegoś nowego dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię odwiedzać ten blog

  OdpowiedzUsuń
 10. Fascynujący wpis. Podoba mi się.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawe i interesujace wpisy

  OdpowiedzUsuń